مشاوره تبلیغاتی امروز : ۱۳۹۶/۰۷/۳۰ 02126421533 info [at] amoozeshgaha.com

مرجع برترین آموزشگاه ها و عرضه کنندگان تجهیزات و خدمات آموزشی کشور

بانک آموزشگاه های ایران

راهنمای جامع آموزشگاه های کشور

گروه انتشاراتی ققنوس

  • گروه انتشاراتی ققنوس - 1

گروه انتشاراتی ققنوس

  •   email
  • email
  •    تهران تهران
  • www.qoqnoos.ir
  • خدمات و محصولات آموزشی انتشارات
  • 362 بازدید
  • تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  • آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  • تهران، خيابان انقلاب، خيابان شهداي ژاندارمري، شماره ۱۱۱

فروشگاه انتشارات ققنوس در بهمن‌ماه سال 1356 آغاز به کار کرد، اما این آغازِ کار نبود: امیر حسین‌ زادگان، مؤسس انتشارات، کارش را در این حوزه از سال 1350، در یکی از محلات جنوب‌ غربی تهران، مهرآباد جنوبی، و با راه‌ اندازی کتابفروشی «امیر»، شروع کرد. کتابفروشی، چهار سال بعد، به بازار بین‌ الحرمین تهران منتقل شد. البته، آن وقت دیگر کتابفروشی به انتشارات تبدیل شده بود: انتشارات «امیر».

بعد از دو سال فعالیت در بازار، در اوایل سال 1356 با تغییر نام انتشارات از «امیر» به «ققنوس» و انتشار نخستین کتاب با نام توراندخت و برنامه‌ریزی برای انتشار دیگر کتاب‌ ها که عرضه‌ شان در بازار ممکن نبود، مدیر انتشارات تلاش‌ هایش را برای انتقال به مرکز بازار نشر و عرضه کتاب ایران، یعنی خیابان شاه‌ رضای آن روز و اصطلاحا «روبروی دانشگاه»، شدت بخشید.
 بعد از تلاش‌ ها و پیگیری‌ ها، سرانجام با مساعدتِ محمود کاشی‌ چی، مدیر انتشارات گوتنبرگ، خرید فروشگاه میسر شد؛ همان فروشگاهی که هنوز هم، در دو طبقه، در بازارچه کتاب قرار دارد و ویترین و مرکز تک فروشی کتاب‌ های مجموعه نشر و پخش است. این فروشگاه بیش از سی سال است که محل آمد و رفت علاقه‌ مندان و اهالیِ ادبیات و فرهنگ این سر‌زمین بوده است.

اولین کتاب‌هایی که انتشارات ققنوس منتشر کرد عبارتند از: توراندخت، اثر برتولت برشت و با ترجمه زنده‌ یاد رضا کرم‌ رضایی؛ منظومه خاک، سروده محمد علی سپانلو و شازده احتجاب، اثر زنده‌ یاد هوشنگ گلشیری.
کمی بعد، همزمان با اوج‌ گیری مبارزات مردمی علیه رژیم شاهنشاهی، انتشارات ققنوس در نیمه دوم سال 1357 دست‌ به‌ کار انتشار آثاری شد که هر یک به طریقی در روند تکاپوهای اجتماعی آن روزگار مؤثر و نقش‌ آفرین بودند. این کتاب‌ها، که در روزهای سلطه ساواک و تسلط پهلوی امکان نشر نداشتند، اصطلاحا «جلد سفید» نامیده می‌ شدند. گذشته چراغ راه آینده است، از جامی؛ بچه‌ های دیروز که به میدان آمده‌ اید به میدان آمدنتان مبارک باد، از مرتضی رضوان؛ پیشاهنگ و توده، از بیژن جزنی؛ مصاحبه اوریانا فالاچی با شاه و سخن در حلقه زنجیر (اسنادی از سانسور مطبوعات ایران)، نوشته جواد مجابی شماری از این آثار بودند.

توجه ‌ویژه به نشر آثاری متفاوت در حوزه کودک و نوجوان از همان ابتدای فعالیت انتشارات ققنوس باعث تولد «نشر سرود» شد که آثار با کیفیتی برای این گروه سنی چاپ و عرضه می‌کرد، از جمله آثار نسیم خاکسار، قدسی قاضی‌ نور، داریوش عباد الهی، جواد مجابی و... نشر سرود، از زیر مجموعه‌ های ققنوس، بعد ها جای خود را به انتشارات آفرینگان داد.

از آن روزگار تاکنون، ققنوس بیش از هزار عنوان کتاب در حوزه‌ های گوناگونی چون ادبیات، داستان، تاریخ، فلسفه، روان‌شناسی و... منتشر کرده است.
گرچه کشورِ ما عضو کنوانسیون برن نیست و به تبع آن، ناشران ایرانی ملزم به رعایت قوانین کپی‌ رایت نیستند، انتشارات ققنوس از سال 1380 تا به حال کوشیده است، حتی‌ الامکان و به طور داوطلبانه، آثار نویسندگان خارجی را با کسب رضایت و مجوز ایشان یا ناشران آثارشان منتشر کند.

انتشارات ققنوس در سال 1380، در میانه سومین دهه فعالیتش، ناشر برگزیده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. این افتخار، به ‌نحوی دیگر، در دوازدهمین و چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تکرار و ققنوس به عنوان ناشر برگزیده این دو دوره انتخاب شد.

امیر حسین‌زادگان، در سال 1367، مرکز پخش ققنوس را تاسیس کرد تا کتاب‌ ها به بهترین شکل ممکن در سراسر کشور توزیع شوند و در اختیار مخاطبان قرار گیرند. این مرکز، امروزه، با مدیریت فرزندش، محمد (هادی) حسین‌زادگان، فعالیتش را ادامه می‌ دهد و علاوه بر توزیع کتاب‌ های انتشارات ققنوس و هیلا و آفرینگان، نمایندگی فروش و توزیع انحصاری حدود یکصد ناشر را به عهده دارد و با اکثر کتاب فروشان کشور همکاری می‌ کند.

مرکز پخش، اکنون، با مساحت 800 متر مربع، که 200 متر مربع آن اختصاص به کتاب‌ های کودک و نوجوان دارد، در همسایگی دفتر انتشارات واقع شده است.

علاوه بر پخش، توسعه فعالیت‌ های مجموعه ققنوس به تاسیس دو انتشارات دیگر منجر شده است: انتشارات آفرینگان، به مدیریت زهره حسین‌زادگان، که اختصاصا آثار کودک و نوجوان را منتشر می‌ کند و انتشارات هیلا، به مدیریت محمد (هادی) حسین‌زادگان، که در زمینه انتشار آثار ادبی، رمان و داستان کوتاه، فعالیت دارد. مراحل آماده‌ سازی کتاب‌ های این دو نشر نیز در تحریریه انتشارات ققنوس انجام می‌ گیرد.