انواع آموزش های عالی آزاد

به آموزش‌ های غیر رسمی اطلاق می ‌شود که بر اساس نیاز متقاضیان برای ارتقاء شغلی شاغلان بخش‌ های مختلف و همچنین دانش آموختگان دانشگاه ‌ها در ساعات آموزشی متنوع و سر فصل مشخص تدوین و به تصویب رسیده و تجمیع آن منجر به یک مقطع تحصیلی نخواهد شد و در پایان دوره به دانش آموختگان این دوره ها گواهی گذراندن دوره بدون استفاده از عناوین رسمی دانشگاه (مانند كاردانی، كارشناسی و .. یا معادل آن ها) اعطاء می شود.

 از ویژگی های این نوع آموزش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تنوع در عناوین آموزشی

2- تنوع در طول دوره آموزشی

3- انعطاف پذیری

4- تطابق با نیازهای شغلی

5- رعایت استاندارد های آموزشی 

 این آموزش ‌ها می تواند در قالب آموزش های زیر ارائه شود:

         دوره های تخصصی-مهارتی

به آموزش هایی اطلاق شده كه برای یك شغل یا بخشی از وظایف آن شغل و به‌ منظور افزایش مهارت های شغلی یا ارتقای دانش تخصصی به صورت ساعتی تعریف می شود. میزان ساعت آموزشی آن متغیر بوده و در راستای پوشش بخشی از مهارت ها و توانایی های یك شغل و به صورت ساعتی تعریف می ‌شود. شرایط و طول اجرای دوره منعطف می باشد همچنین محتوای این دوره ها نباید منطبق بر سرفصل دوره‌ های رسمی آموزش عالی (در مقطع كاردانی، كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری) باشد.

         آمادگی آزمون های تخصصی

به آموزش ‌هایی اطلاق می‌ شود که متقاضیان برای آمادگی و افزایش سطح دانش و مهارت برای شرکت در آزمون ‌های تخصصی مانند IELTS ،TOFEL، وکالت و...  نیازمند گذراندن آن می ‌باشند. لازم به ذکر است به افرادی که در این دوره‌ ها شرکت می ‌نمایند به هیچ عنوان گواهی ‌نامه پایان دوره اعطاء نمی‌ شود.

         آمادگی آزمون فراگیر پیام نور

به آموزش‌ هایی اطلاق می‌ شود که متقاضیان برای آمادگی و افزایش سطح دانش برای شرکت در آزمون ‌های آمادگی فراگیر پیام نور نیازمند گذراندن آن می باشند. لازم به ذکر است سرفصل ‌های هر رشته بر اساس مصوبات دانشگاه پیام نور در زمان ثبت نام این دوره‌ ها به صورت رسمی اعلام شده و موسسه مجری موظف به ارائه آموزش ‌ها بر اساس سر فصل ‌های ابلاغی از سوی دانشگاه پیام نور می‌ باشد و همچنین به افرادی که در این دوره‌ ها شرکت می نمایند به هیچ عنوان گواهی‌ نامه پایان دوره اعطاء نمی ‌شود.

         آمادگی آزمون ورودی دانشگاه ‌ها

به آموزش ‌هایی اطلاق می ‌شود که متقاضیان برای آمادگی و افزایش سطح دانش و مهارت برای شرکت در آزمون ‌های وروردی دانشگاه ‌ها در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیازمند گذراندن آن می ‌باشند. لازم به ذکر است به افرادی که در این دوره ‌ها شرکت می نمایند به هیچ عنوان گواهی ‌نامه پایان دوره اعطاء نمی ‌شود.

هدیه ویژه: مودل MOODLE (محیط آموزشی داینامیک شی گرای ماژولار) یک بستر نرم‌ افزاری آموزشی الکترونیکی آزاد است که همچنین به عناوین سیستم مدیریت درس، سیستم مدیریت یادگیری یا محیط یادگیری مجازی (VLE) نیز شناخته می‌ شود. از دسامبر ۲۰۱۱، ۷۲۱۷۷ کاربر ثبت شده و سایت های تایید شده دارد که به ۵۷۱۱۲۶۶۹ کاربر با ۵.۸ میلیون درس خدمت می‌ کنند.

مودل در اصل توسط Martin Dougiamas با هدف کمک به آموزگار ها برای ساخت دروس برخط با تمرکز بر روی ساخت تعاملی و همکارانه‌ ی محتوا ساخته شد و درحال تکاملی مستمر هست. اولین نسخه از مودل در ۲۰ آگوست ۲۰۰۲ منتشر شد. برخی از ویژگی‌های مودل: ارسال تکلیف، فروم گفتگو، دانلود فایل، رتبه‌بندی، پیام‌ های آنی، تقویم آنلاین، اخبار و اعلان‌ های آنلاین (در سطح درس و دانشگاه)، امتحان آنلاین، ویکی