آموزشگاه مجازی (Virtual Schools) به بخشی گفته می‌ شود که در آن دوره‌ های آموزش مجازی یا آنلاین ارائه می‌ شود. آموزشگاه مجازی موقعیت فیزیکی ندارد و توسط برنامه‌ های کامپیوتری ساخته می‌ شود. در آموزشگاه مجازی دوره‌ های کوتاه مدت برگزار می‌ شود اما در دانشگاه مجازی دانشجویان رشته‌ های دانشگاهی را مطالعه می‌ کنند.

آموزشگاه مجازی ممکن است به صورت سایتی فقط برای قرار کلاس‌ ها باشد و کلاس‌ های درس بصورت واقعی در موسسات فیزیکی برگزار گردند.

در آموزش الکترونیکی محدودیت‌ های زمانی و مکانی برای معلم (یاد دهنده) و شاگرد (یاد گیرنده) وجود ندارد. در این سیستم آموزش، هر فردی می‌ تواند خود هم یاد دهنده باشد هم یاد گیرنده.

آموزش الکترونیک یا e-Learning توسط نرم‌ افزار های تحت وب به عنوان مدیریت سیستم آموزشی LMS و سیستم مدیریت محتوای آموزشی LCMS تولید و مدیرت می‌ شوند.

آموزشگاه مجازی یکی از بخش‌ های آموزش الکترونیکی است.

وضعیت آموزشگاه های مجازی در بین مردم کشورهای مختلف

امروزه در بین مردم کشورهای مختلف دنیا بخصوص ایران آموزش های الکترونیکی یا مجازی به علت کمبود هزینه برای رفتن به کلاس بسیار رایج شده است و خرج آن فقط یک کامپیوتر و اینترنت است و هم اینکه در وقت مردم بسیار صرفه جویی می کند و از هزینه های بالا جلوگیری می کند. یکی دیگر از مزایایی که این سیستم آموزشی دارد مرجع بودن و کامل بودن آن است زیرا شما می توانید به هر آموزشی که می خواهید دست پیدا کنید حتی به صورت کاملا رایگان. این مزایا در حال رایج تر کردن آموزشگاه های مجازی است.

هدیه ویژه: وب گاه پروژه گوتنبرگ

پروژه گوتنبرگ (به انگلیسی: Project Gutenberg) یک کوشش داوطلبانه برای دیجیتالی کردن و بایگانی کارهای فرهنگی برای تشویق تولید و پخش کتاب‌ های دیجیتالی است. این پروژه در سال ۱۹۷۱ به وسیله مایکل اس هارت بنیانگذاری شد و امروزه قدیمی‌ ترین کتابخانه ی دیجیتال است و  گنجینه ی منحصر به فرد کتاب‌ های الکترونیکی رایگان بشمار می‌رود.

این سایت دارای ثبات است و آدرس آن به طور مکرر تغییر نمی‌کند. به هیچ گونه هزینه یا ثبت نامی برای استفاده از کتاب ها نیاز نیست. کتاب های این مجموعه شامل بسیاری کتاب از زبان های غیرانگلیسی هم می‌شود. برای مثال، ۱۰۵۳ کتاب به زبان فرانسه، ۴۵۱ جلد به آلمانی، ۳۹۶ جلد به زبان فنلاندی، ۲۷۹ جلد به هلندی، ۱۵۵ جلد به زبان اسپانیایی و... وجود دارد.