دانشگاه دپیپل (به انگلیسی: University of the People) یک موسسه آنلاین و به معنای واقعی کلمه "غیر انتفاعی" (ناسود بر) است که در زمینه تحصیلات عالیه فعالیت می نماید و در پاسادینا، کالیفرنیا واقع شده است. در حال حاضر در این دانشگاه رشته‌ های مدیریت بازرگانی و علوم رایانه ارائه می‌ شود؛ امید است به زودی MBA و علوم پزشکی نیز ارائه شود. این دانشگاه، تنها دانشگاه OER (منابع آموزشی باز) در جهان است. صلاحیت علمی این مدرسه به تایید "کمیسیون اعتبارسنجی آموزش از راه دور" (California Bureau for Private Postsecondary Education) رسیده است.

دانشگاه دپیپل از طریق هیئت مدیره‌ اش مورد پشتیبانی فرهیختگان ممتاز قرار گرفته است. جان سکستون (John Sexton) رئیس پیشین دانشگاه نیویورک ریاست هیئت مدیره این دانشگاه رابر عهده دارد.

کارآفرین عرصه آموزش شای رشف در سال ۲۰۰۹ دانشگاه دپیپل را بنیان نهاد. در آغاز به کار این دانشگاه در سپتامبر ۲۰۰۹ از ۴۹ کشور مختلف از سر تا سر جهان ۱۷۷ دانشجو در کلاس افتتاحیه این دانشگاه شرکت کردند.

در سپتامبر ۲۰۰۹ پروژه جامعه ی اطلاعاتی دانشگاه حقوق ییل(Yale University) برنامه‌ های خود را در زمینه آموزش دیجیتال با همکاری تحقیقاتی با دانشگاه دپیپل گسترش داد.

در ۱۹ می ۲۰۰۹ در سازمان ملل از این دانشگاه یاد شد. در آگوست ۲۰۱۰ جایزه جهانی کلینتون به این دانشگاه تعلق گرفت.

پس از دریافت این جایزه، در نوامبر ۲۰۱۰ دانشگاه دپیپل ۲۵۰ جوان اهل هائیتی‌ را برای آموزش برخط رایگان می‌ پذیرد.

در جون ۲۰۱۱ دانشگاه دپیپل همکاری‌ های خود را با دانشگاه نیویورک(NYU) آغاز می‌ کند و تعدادی از دانشجویان دپیپل برای تحصیل در یکی از مهم ترین موسسات جهان (شعبه ابوظبی دانشگاه نیویورک) پذیرش می‌ شوند.

هدیه ویژه: مگ‌ ایران یا بانک اطلاعات نشریات کشور یک کتابخانه دیجیتال است که در سال ۱۳۸۰ بنیان گذاری شده و شامل نسخه های دیجیتالی‌ شده ی ژورنال‌ های علمی است که در حال حاضر، امکان جستجو در میان متن کامل ۱٫۵۰۰ ژورنال را فراهم می‌ آورد.  برای دسترسی کامل به  پایگاه باید ثبت نام کرد اما دسترسی به برخی موارد مانند روزنامه‌ ها، بدون ثبت نام  نیز مقدور است.