موسسه اطلاعات علمی یا ISI به انگلیسی(Institute for Scientific Information) موسسه‌ ای با تمرکز بر علم‌ سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تاسیس شد. این موسسه توسط موسسه ی علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌ عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته می‌ شود. این موسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

مؤسسه ISI خدمات مربوط به پایگاه‌ های داده ی فهرست کتاب‌ ها و مقالات را ارائه می‌ دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌ سازی نقل‌ قول‌ ها و تحلیل آن ها است که توسط خود گارفیلد پایه‌ گذاری شده‌ است. این خدمات شامل نگهداری داده‌ های نقل‌ قول‌ های مقالات هزاران نشریه ی دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه داده ی ISI's Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌ دهد که بدانند کدام مقاله‌ ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌ قول کرده‌ اند.

آی‌ اِس‌ آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی که با سرواژه جی سی‌ آر(به انگلیسی: Journal Citation Reports) معروف است ارائه می‌ کند که در آن، مجلات نمایه‌ شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیر گذاری رتبه‌ بندی می‌ کند. در حال حاضر ضریب تاثیر گذاری یکی از شاخص‌ های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌ شود.

بررسی اعتبار مجلات ISI

مرجع رسمی بررسی اعتبار مجلات، وب‌ گاه تامسون رویترز است. با داشتن یکی از اطلاعات زیر می‌ توان اعتبار مجلات را بررسی نمود:

  • نام کامل مجله
  • شاپا (ISSN)

در صورتی که مجله مورد نظر در سایت تامسون رویترز نمایه شده باشد، جزئیات آن قابل مشاهده خواهد بود.

چاپ مقالات ISI در ایران

در ایران حاصل تمامی تحقیقات باید به صورت مقاله چاپ شود. زیرا تنها ملاک ارزشیابی تحقیقات انجام شده مقاله ی مستخرج از تحقیق است. حتی ملاک ارزشیابی خود مقاله هم نیست بلکه مجله‌ ای است که آن را چاپ می‌ کند. تحقیقی ارزشمند است که مقاله مستخرج از آن در مجله‌ ی ISI چاپ شود. در ایران بالاترین امتیاز به پژوهشگری تعلق می‌ گیرد که بتواند مقاله خود را در مجله ISI چاپ نماید. طبق بخش نامه وزارت علوم، نتیجه فعالیت‌ های پژوهشی که به صورت مقاله‌ های علمی چاپ می‌ شوند بر اساس WOS (یا JCR) بودن یا ISI Listed بودن یا ISC بودن دارای امتیازات جداگانه هستند. به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از ۵ میلیون تومان بیشتر شود، مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله WOS (یا JCR) چاپ نماید. اگر از ۱۰ میلیون تومان بیشتر شد، ۳ مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه می‌ شود.

دانشگاه‌ های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان‌ نامه در نظر گرفته‌ اند. همچنین دانشجویان خارج از کشور برای به تایید رساندن مدرک خود در وزارت علوم، باید یک مقاله مستخرج از رساله دکتری در مجلات WOS چاپ نمایند. مقالات ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت‌ های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می‌ کند.

هدیه ویژه: فیز دات ارگ (به انگلیسی: Phys.Org) یک تارنمای خبری در حوزه دانش و پژوهش است که در زمینه ی رشته‌های مختلف علوم سخت یعنی فیزیک، علوم فضایی، علوم زمین، زیست شناسی، شیمی، الکترونیک، فناوری نانو و به طور کلی فناوری فعالیت دارد. این تارنما به خاطر به‌ روز رسانی منظم و به موقع آخرین اخبار و پوشش رسانه‌ ای تازه‌ های آزمایشگاه‌ ها و دانشگاه‌ های بزرگ جهان شناخته شده است. این تارنما همچنین گزارش‌ هایی روزانه نیز تولید می‌ کند. افزون بر این، مقالاتی جامع و اختصاصی نیز در مورد مقاله‌ های علمی داوری همتا شده نیز منتشر می‌ سازد. فیز دات اُرگ دو تارنمای دیگر یعنی مدیکال اکسپرس (به انگلیسی: MedicalxPress) و نیز تک اکسپلور (به انگلیسی: TechXplore) را نیز در اختیار دارد. این دو تمارنما به ترتیب اخبار حوزه پزشکی و فناوری را منتشر می‌ کنند.