یادگیری مکالمه زبان انگلیسی به صورت روان و سلیس، آرزوی اکثر جوانان ایرانی است. چه آن هایی که انگیزه خاصی برای استفاده از این توانایی دارند، مثل سفر به خارج، ادامه تحصیل یا استخدام در یک موسسه خارجی و چه آن هایی که صرفا از روی علاقه و ایجاد ارتباط با جامعه جهانی اقدام به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می نمایند.

با توجه به این موضوع که آموزش های زبان در مدارس و دانشگاه های ایران کمکی به مکالمه نمی کند و اطلاعات مربوطه صرفا در محدوده گرامر، درک مطلب و یا ترجمه متون خلاصه می شود، نیاز برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی به شدت احساس می شود.

برخی از خانواده های ایرانی نیز چون به سختی یادگیری زبان در بزرگسالی واقف هستند، فرزندان خود را از همان سال های ابتدایی در کلاس های ویژه ثبت نام می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین آموزشگاه های زبان در ایران، می توانید به بخش برترین آموزشگاه های زبان خارجی در سامانه آموزشگاها مراجعه کنید.

همچنین بزرگسالانی که فرصت شرکت در کلاس را داشته باشند، همیشه به دنبال یک مرکز معتبر هستند و شاید چندین آموزشگاه را تجربه کرده باشند. اما اگر صرفا در کلاس حضور به هم رسانند و وقتی برای تمرین های هفتگی و مطالعه قبل از کلاس اختصاص ندهند، عملا به جایی نمی رسند.

برخی نیز که کار و برنامه روزمره اجازه حضور در کلاس را نمی دهد، با خرید انواع کتاب ها و سی دی ها، تصمیم می گیرند که در منزل یا خودرو، شخصا اقدام به یادگیری کنند اما چون اجبار و ضرب العجلی برایشان نیست، به مرور زمان از خیر این شیوه می گذرند و مجموعه ای از کتاب و سی دی و نوار روی دستشان می ماند.

آنچه که در این مقاله قصد بیان آن را داریم اشاره به نکته های کلیدی و طلایی در یادگیری مکالمه زبان است که بر اساس تجربه های مختلف بدست آمده است. این اطلاعات برای هر دو گروه فوق، به خصوص برای آنان که از به کاربردن روش های مختلف خسته شده اند بسیار مفید خواهد بود.

سه شرط اصلی برای یادگیری مکالمه زبان:

 1. هدف: تصمیم خود را بگیرید! به چه منظوری می خواهید زبان یاد بگیرید؟ اگر مصمم هستید، آغاز کنید وگرنه وقتتان را تلف خواهید کرد!
 2. برنامه ریزی: یادگیری زبان یک کار ممتد و وقت گیر است و نباید بین بخش های مختلف آن فاصله انداخت، بنابراین  دقیقا مشخص کنید در طول هفته چه زمان هایی را برای یادگیری مکالمه اختصاص می دهید.
 3. شرایط مطالعه: هنگام یادگیری زبان باید فضای مناسب و ساکتی را در نظر داشته باشید تا از تمرکز لازم برخوردار شوید. به همین دلیل برخی لابراتوار های زبان را پیشنهاد می کنند.

آیا مکالمه زبان فرّار است؟

اگر یادگیری مکالمه زبان به خوبی و صحیح انجام شده باشد، نباید فرّار باشد. مثل اینکه شما بعد از 10 سال دوری از خودرو، بخواهید رانندگی کنید و بگویید شیوه رانندگی را فراموش کرده ام. توانایی مکالمه باید به ضمیر ناخودآگاه شما رسوخ کند، آن گاه در طول زمان تنها برخی کلمات و واژه ها از ذهنتان خارج می شود اما کلیات مکالمه همچنان در توانایی شما باقی می ماند. مگر این که آموزش شما سطحی باشد.

گوش دادن مهم ترین و بهترین روش برای یادگیری مکالمه زبان

مهم ترین و مفید ترین روش یادگیری مکالمه زبان از طریق شنوایی است. هر چه از روش شنوایی بیشتر استفاده کنید سرعت یادگیری شما بیشتر می شود. حال چگونه باید محتوای صوتی را گوش کنیم:

 1. به هیچ وجه قبل از آن که برای چند بار فایل درس مورد نظر را گوش نکرده اید، سراغ خواندن متن آن نروید. چون اگر ابتدا متن درس را بخوانید، ممکن است برخی کلمات را غلط تلفظ کنید و این اشتباه دائم با شما خواهد ماند. بنابراین اول نوار را گوش کنید و سپس متن را بخوانید.
 2. هر درس را چندین بار باید گوش کنیم؟ یک بار؟ 5 بار؟ 10 بار؟ نه خیر.... 100 بار!!! بله تعجب نکنید، اگر مایل هستید اعتماد به نفس لازم در مکالمه را به دست بیاورید، هر درس را آنقدر گوش می دهید تا حفظ شوید! می توان گفت کلیدی ترین موضوع در مکالمه همین امر است. شما باید متن درس ها را حفظ کنید. بعد با خاموش کردن نوار سعی کنید مثل گوینده، آن متن را تکرار کنید. بزرگ ترین لذت شما زمانی است که یک پاراگراف طولانی را از حفظ بگویید!
 3. چگونه فایل های صوتی را گوش کنیم؟ فقط با استفاده از هدفون. چرا؟ به دو دلیل :

اول) توانمندی های یادگیری انسان به نسبت 60 و 40 درصد بین بینایی و شنوایی تقسیم می شود. اگر بخواهیم توان بینایی ما به کمک شنوائی مان بیاید، باید چشم های مان را ببندیم، ( تصور کنید در جایی نشسته و با کسی صحبت می کنید،  همکارتان به شما نزدیک می شود و در گوش شما مطلبی را توضیح می دهد ... در آن لحظه که به مطلب او گوش می کنید، به کجا نگاه می کنید؟ با اینکه چشمانتان باز است، اما در واقع به هیچ جا نگاه نمی کنید چون تمام هوش و حواس شما به فهمیدن حرف های او معطوف است!) هدفون نیز نوعی پچ پچ در گوش شماست که باعث می شود توجه شما به طور کامل به گفتار گوینده جلب شود.

دوم) صدایی که از هدفون در می آید به دلیل نزدیکی به پرده گوش انسان، برای مدت ها در محدوده ورودی گوش باقی می ماند و در یک حرکت رفت و برگشت مرتب تکرار می شود و شما سود بیشتری از آن می برید!

اگر سی دی تصویری هم می بینید باید همانند سینما فضا را تاریک کنید تا هیچ چیز دیگری توجه شما را به هم نزند.

4. خوب قرار شد به نوار برای چندین بار گوش کنیم، بعد متن را حفظ کنیم. در مرحله بعد وقتی با خواندن متن به طور کامل با بحث آشنا شدیم، باید صدای خود را ضبط  کنیم. هر متنی را که حفظ کردید، بدون نگاه کردن به کتاب، مجددا تکرار و ضبط کنید. البته در ابتدا این کار سخت خواهد بود اما اگر بخشی را فراموش کردید، به جای مراجعه به کتاب، مجددا آن بخش را گوش کنید. سپس دوباره صدای خود را ضبط کنید. بنابراین هنگامی که به صدای خود گوش می کنید خواهید فهمید چقدر در لهجه و تلفظ کلمات پیشرفت کرده اید! فراموش نکنید برای رسیدن به لهجه صحیح و مطلوب، شما باید همانند یک مقلد صدا یا یک بازیگر تئاتر، نحوه گویش گوینده را تقلید کنید. حتی اگر طرف یک پیرزن یا بچه باشد مثل او حرف بزنید. توجه داشته باشید، اگر سعی کنید دقیقا مثل گوینده حرف بزنید، کلمات بیشتری به خاطرتان می آید، چون شما دقیقا همانی را می گویید که شنیده اید. اما اگر با لهجه خودتان حرف بزنید، دیگر شنیده های شما دردی را دوا نمی کند، چون ذهن شما، آن ها را چیز دیگری فرض می کند.

5. بهترین تمرین گفتار، در مقابل آینه است. در این روش اعتماد به نفس خود را نیز تقویت می کنید.

توجه: کسانی که مرتب به شما توصیه می کنند، زیاد سی دی یا رادیو گوش دهید و یا فیلم زبان اصلی ببینید، درست می گویند، اما این کار مستقیما به گفتار شما کمکی نمی کند بلکه فایده اش، آشنایی گوش شما با فرکانس های ویژه مکالمه زبان و یادگیری تلفظ صحیح واژگان است. حتی اگر معنی کلمات را نفهمید، باز هم گوش کنید. بعدا که با معانی آشنا شدید، ذهن شما همانند پازل این کلمات را کنار هم قرار می دهد و برداشت لازم را از گفتار به عمل می آورد.

تمرین گرامر، دیکته، حفظ لغت و جمله سازی

همه این موارد را فراموش کنید!

در مراحل اولیه یادگیری مکالمه، اجبار نداشته باشید که تمرین حل کنید، دیکته بنویسید، گرامر کار کنید و غیره. فقط گوش کنید، حفظ کنید و صدای خود را ضبط کنیدو تا آنجا پیش روید که از لهجه و سرعت گفتار خود راضی شوید.

پرداختن به بحث گرامری، شما را از هدفتان دور می کند. شما در حین حفظ مطلب، به طور ناخودآگاه گرامر را هم رعایت می کنید و این روش ماندگار تر است تا این که با هدف قبلی بخواهید نکته های گرامری را در جملات خود بکار ببرید. به دنبال یادگیری یا حفظ لغات هم نباشید زیرا شما جملات یا عبارت ها را یاد می گیرید نه کلمات. هزاران هزار کلمه هم که بلد باشید اگر نتوانید در جمله بکار ببرید، چه فایده ای دارند؟ در یادگیری اولیه مکالمه زبان لزومی ندارد خودمان جمله بسازیم بلکه جملات آماده را حفظ می کنیم!

مکالمه زبان را وارد زندگی خود کنید.

اگر بخواهید این جملات را به انگلیسی خیلی سریع بگویید، می توانید؟ تلویزیون را خاموش کن. سفره رو بنداز. ببین کیه در می زنه؟ برو درستو بخون...

یکی از اشتباهات بزرگ شیوه تدریس زبان در مدارس ما، تفاوت آن با نحوه حرف زدن یک نوزاد است. وقتی فرزند شما متولد می شود اولین کلماتی که با آن ها آشنا می شود، بعد از بابا و مامان، افعال امری هستند، مانند بیا، بشین، دست نزن، جیزه!، دهنتو باز کن، بگو مامان، بخند و ....

اما برای تدریس زبان در مدارس با جملات کامل خبری شروع می کنیم!

He is a teacher. I am a student. …

این موضوع را می توان بزرگ ترین نقص نظام آموزش زبان انگلیسی در مدارس دانست. تحصیلکردگان دانشگاهی ما هنوز نمی توانند فرق بین get، take و put را به خوبی درک کنند، چرا؟ چون تنها با کاربرد امری این افعال جایگاه واقعی آن ها مشخص می شود.

در اینجا قصد نداریم شما را به یادگرفتن افعال و شیوه کاربرد آن ها توصیه کنیم زیرا همانطور که قبلا عنوان کردیم در یادگیری مکالمه زبان، گرامر به طور مستقل وارد عمل نمی شود بلکه در قالب جملات آموخته می شود.

پیشنهاد ما این است:

 1. چند شب پشت سر هم در حالی که اعضای خانواده شما متوجه نیستند، رکوردر خود را روشن کنید تا مکالمات عادی افراد داخل منزل ( مثلا حین صرف شام) ضبط شود.
 2. در مرحله بعد تمام جملات رد و بدل شده بین اعضای خانواده را از فایل صوتی در دفتر خود بنویسید.
 3. چون چند شب پشت سر هم ضبط کرده اید، خواهید دید که برخی جمله ها تکراری است، آن ها را حذف کنید.
 4. به کمک استاد خود یا فردی که از مهارت زبانی خوبی برخوردار است، این جملات را تر جمه کنید.
 5. سپس جملات را حفظ کنید.

و حالا شما قادر هستید با همین جملاتی که حفظ کردید در منزل انگلیسی حرف بزنید!!! چون گفتار های خانوادگی و روزمره ما بسیار محدود و اکثرا تکراری هستند.

توسعه ی توانمندی خود

 1. به طور کلی شیوه ای که توصیه می کنیم بر مبنای ترجمه ی "فارسی به انگلیسی" است. شما باید جملات ساده ی فارسی را بتوانید به انگلیسی ترجمه و حفظ کنید. آن وقت است که می توانید اعتماد بنفس لازم را بیابید.
 2. از این شاخه به آن شاخه نپرید، روش های گوناگون را امتحان نکنید، انواع سی دی ها و کتاب ها را نخرید. تنها یک مجموعه کتاب و سی دی را تهیه و با همان ها شروع کنید. پیشنهاد ما دوره هایی است که کتاب یا سی دی کمتری داشته باشند که به سیستم های جهشی معروفند و سریعتر نتیجه می دهند.
 3. برخی یادداشت ها و تذکر های ی روزمره خود را انگلیسی بنویسید. تذکرات به خودتان، دوستان یا اعضای خانواده، قوانین منزل یا محل کار، جملات کوچکی هستند ولی همیشه یادتان می ماند.
 4. هرگز فینگلیش ننویسید. در چت و ایمیل انگلیسی بنویسید حتی اگر غلط باشد. البته امروزه می توانید با استفاده از ابزارهایی مانند "ترجمه ی گوگل" اشتباهات خود را اصلاح کنید. از هر ایمیل یک مطلب کوچک یاد بگیرید کافیست.
 5. ترجمه ی متون را از طریق یادگیری مکالمه انجام دهید. مکالمه شما که پیشرفت کند خود به خود در ترجمه هم موفق می شوید.

نکته آخر: در جای جای محل کار و منزل خود جملات مهم را بنویسید و نصب کنید تا هر روز در مقابل چشمانتان باشد. جمله؛ نه لغت!!!

هدیه ویژه: وبسایت یادگیری زبان انگلیسی، وب سایتی جذاب با انواع خدمات آموزشی گوناگون در زمینه آموزش زبان انگلیسی است. این خدمات شامل درس های متنوعی از واژگان، گرامر و تمارین صوتی و تصویری می باشد. همچنین این وب سایت بخش جذاب دیگری دارد که شما می توانید با تعدادی ربات هوشمند چت کنید و این روش خوبی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی است. پس همین حالا به این سایت سری بزنید و با یکی از ربات های باهوش آن گفتگو را آغاز کنید.