بیماری ها و منشا آن

بدن انسان از چهار عنصر اولیه؛ یعنی آتش، هوا، آب و خاک تشکیل شده است که خصوصیات ویژه ای دارند. انسان برای ادامه حیات خویش ناچار است از مواد غذایی لازم استفاده کند و همین امر ارتباط تنگاتنگی با سلامتی و بیماری انسان دارد. بیماری انسان از زمانی آغاز می شود که اولین لقمه غذا از گلویش پایین می رود. هر انسانی دارای طبع خاصی است که از راه وراثت به وی منتقل می شود. طبایع انسان ها عبارتند از: طبع سرد، طبع معتدل و طبع گرم؛ هم چنان که مواد غذایی که از آن ها استفاده می کنیم نیز از طبایع مختلفی برخوردارند. حال اگر ما طبع خود و طبع غذاهای خود را نشناسیم، دچار بیماری می شویم. به عنوان مثال، اگر شخصی دارای طبع سرد باشد و چند روز پشت سر هم از غذاهای دارای طبع سرد، مانند ماست، ترشی سرکه، قارچ، عدس، سیب زمینی و امثال آن ها استفاده کند، ممکن است دچار شب اداری شود و یا فوق العاده خواب آلود گردد، همچنین به مرور دچار درد های استخوانی و بیماری آرتروز می شود.

خلاصه مطلب آن که هر نوع تغییر در مزاج را بیماری و در مقابل آن، اصلاح در مزاج را بهبودی می نامیم. بنابراین اعتدال در مزاج عامل سلامتی و تندرستی است. برای جلوگیری از تضعیف سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از از هر نوع بیماری، بهتر است ابتدا طبع خود و پس از آن طبع غذاهای مصرفی را بشناسیم. با شناخت این عوامل می توانیم درست غذا مصرف کنیم و از هر نوع بیماری در امان بمانیم و تا زمانی که خداوند متعال به ما عمر عطا نموده است، با سلامتی و نشاط زندگی کنیم. برای مطالعه بیشتر لطفا به مقاله "" رجوع کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن عمدتا به نوع تغذیه ما بستگی دارد. باید یاد بگیریم که چه باید بخوریم و چه نباید بخوریم و آنچه را که باید بخوریم، چگونه بخوریم. برای مطالعه بیشتر لطفا به مقاله "" رجوع کنید.

پیشگیری بهتر از درمان

امروزه بر همگان مشخص است که پیشگیری بهتر از درمان است. در این خصوص جامعه علمی و پزشکی زحمات زیادی را متحمل شده و تحقیقات دامنه داری را در این زمینه انجام داده اند. در واقع، می توان گفت که علم پزشکی در این راه بیشتر موفق بوده تا درمان؛ زیرا این امر مسجل است که پیشگیری مقدم بر درمان است و علاوه بر ساده بودن از درمان نیاز به هزینه های آن چنانی ندارد.

با رعایت نکات بهداشتی زیر می توانید همیشه سلامت و با نشاط باشید. اصول پیشگیری از بیماری ها شامل 7 اصل است. با اعتقاد و عمل به این اصول هفتگانه می توان از ابتلا به انواع بیماری ها در امان بود.

سه اصل از این اصول پیشگیری، برگرفته از کلام ناب حضرت علی (ع) است که به فرزندان خود توصیه فرموده اند و چهار اصل دیگر طی مطالعه، تحقیق و تجربه ی بیست و پنج ساله به دست آمده است. با مطالعه این اصول و به ذهن سپردن و به کار بستن آن ها، می توان از بیماری ها پیشگیری کرد. پیشنهاد می شود این اصول را با خط خوش بنویسید و قاب کنید و در منزل در معرض دید خود قرار دهید:

  1. تا زمانی که گرسنه نشده اید، سر سفره ننشینید و به سمت غذا نروید.
  2. کمی قبل از سیر شدن، دست از غذا خوردن بردارید.
  3. شب ها قبل از خواب، حتما اجابت مزاج انجام شود.
  4. تنها زمانی که در سلامت و نشاط به سر می برید، هر نوع غذایی که هوس کردید، میل کنید (البته به استثنای غذاهای ممنوع).
  5. هنگام کسالت و بی میلی، از هیچ نوع مواد خوراکی و نوشیدنی استفاده نکنید.
  6. هر گاه اولین لقمه غذا را در دهان گذاشتید و احساس خوبی به شما دست نداد، غذا میل نکنید تا کاملا اشتها پیدا کنید.
  7. هنگام بیماری یا کسالت، هر نوع غذا یا خوراکی را که هوس کردید، میل نکنید، بلکه عکس آن غذا ها را میل کنید.

امید است با رعایت موارد فوق همیشه سالم و تندرست باشید.

هدیه ویژه: کتاب "15 روز تا سلامتی" نوشته ی استاد جمشید خدادای، محقق و بنیان گذار طب قرآنی، از سری کتاب های در جست و جوی سلامتی است که بارها تجدید چاپ و مورد استقبال عموم واقع شده است. در این کتاب می آموزیم که با یک رژیم غذایی مناسب، می توان هم از سلامتی خود مراقبت نمود و هم از بسیاری بیماری ها رهایی یافت.