آموزشگاه به محیطی گفته می‌ شود که در آن به آموزش افراد پرداخته شود.

در یک طبقه بندی کلی می توان گفت دو نوع آموزشگاه وجود دارد:

آموزشگاه حقیقی: مانند ورزشی، فنی و حرفه‌ای، زبان های خارجی، آشپزی، رایانه

آموزشگاه مجازی: آموزشگاه‌ هایی که وجود خارجی ندارند و برای ارتباط با مخاطب خود از فناوری استفاده می‌ کنند مانند اینترنت و رایانه، کتاب های الکترونیک، آموزش های اینترنتی و… امروزه آموزشگاه‌ های مجازی به دلیل کم هزینه بودن در حال محبوب تر شدن در بین ملت‌ های مختلف است. (برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع لطفا به مقاله "آنچه باید در مورد آموزشگاه های مجازی بدانید." مراجعه کنید.)

موسسه آموزشی اصطلاحی عمومی است که به همه موسسات آموزشی اعم از مهد کودک، مدرسه، دبیرستان، دانشگاه که به آموزش افراد می‌ پردازد گفته می‌ شود. موسسه آموزشی به مجموعه ای اطلاق می شود که با هدف آموزش تشکیل شده است.

بر اساس یک تقسیم بندی کلی موسسه های آموزشی به انواع زیر طبقه بندی می شوند:

ابتدایی: آمادگی، مهد کودک، پیش دبستانی، دبستان

متوسطه: دبیرستان، پیش دانشگاهی، هنرستان، دبیرستان فرهنگ

عالی: آموزشکده، دانشکده، دانشگاه، حوزه علمیه، کالج

سایر: آموزشگاه، آکادمی، هنرکده، دانشسرا، فرهنگسرا، اندیشکده، انجمن های علمی و آموزشی

کالج یا کولژ (به انگلیسی: College) و (به فرانسوی: Collège)، یک موسسه ی آموزشی یا بخشی از یک موسسه ی آموزشی است. کاربرد این واژه در کشور های گوناگون با معانی متفاوتی صورت می‌ گیرد. کالج ممکن است یک موسسه ی سطح سوم باشد که یک مدرک آموزشی را ارائه می‌ کند؛ ممکن است بخشی از یک دانشگاهِ کالجی (collegiate university) باشد و یا این که موسسه‌ای باشد که آموزش‌ های شغلی را ارائه می‌ کند. در ایالات متحده آمریکا واژه ی کالج به یک بخش از دانشگاه اطلاق می‌ شود، اما گاهی واژه‌ های دانشگاه و کالج به‌جای هم به‌کار می‌ روند. در انگلیس، نیوزیلند، کانادا، هنگ‌ کنگ و سایر مستعمرات سابق انگلستان، واژه ی کالج به دبیرستان، موسسه‌ های آموزش‌ های تکمیلی یا بخشی از دانشگاه اطلاق می‌ شود.

فرهنگستان یا آکادمی موسسه‌ ای آموزشی برای آموزش عالی، پژوهش، یا عضویت افتخاری است. فرهنگستان را در زبان یونانی، «آکادمیا» می‌ نامیدند. کاربرد این واژه به شکل یونانی آن، به سال ۳۸۵ پیش از میلاد مسیح برمی‌ گردد؛ زمانی‌ که افلاطون در دبیرستانی در شمال آتن، در یونان دبستانی برای خردورزی و فلسفه و آموزش بنیاد نهاد. کلمه ی فرهنگستان از زبان پارسی میانه به پارسی نو آمده است. در ایران اکنون چند فرهنگستان فعال داریم؛ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، فرهنگستان علوم پزشکی و فرهنگستان علوم.

موسسات آموزش عالی دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و مدارک آن ها مستقیما توسط وزارت علوم که بالاترین مرجع آموزش عالی در کشور می باشد تائید می گردد و بدیهی است که استاندارد های  آموزشی در این موسسات از بالاترین شاخص های توسعه آموزش عالی تعریف شده است که موسسات می بایست طی زمان کوتاهی به آن ها دست یابند.

آموزشگاه ها و سایر مراکزی که زیر نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور فعالیت می نمایند بر اهمیت مهارت آموزی و کاربرد عملی مباحث تئوری تاکید دارند و قادر به ارائه گواهی های معتبر بین المللی پس از گذراندن آزمون های بین المللی می باشند. 

هدیه ویژه: آیا دوست دارید بدونید وسایل گوناگون چگونه کار می کنند؟ HowStuffWorks نام وب‌ گاهی برای شرح چگونگی کارکرد بسیاری از وسایل است. این وب‌گاه از عکس‌ها، نمودارها، ویدئوها و انیمیشن برای شرح واژگان و مکانیزم‌ها در زبان ساده بهره می‌برد.