Warning: ftp_nlist() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 420

Warning: ftp_pwd() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 230

Warning: ftp_pwd() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 230

Warning: ftp_pwd() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 717

Warning: ftp_nlist() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 420

Warning: ftp_pwd() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 230

Warning: ftp_pwd() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 230

Warning: ftp_pwd() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/amooze22/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-ftpext.php on line 717
5 تابع اکسل که کارها را بسیار آسان‌تر می‌کند!

۵ تابع اکسل که کارها را بسیار آسان‌تر می‌کند!

آموزش 5 تابع مهم و کاربردی اکسل

۵ تابع اکسل که کارها را بسیار آسان‌تر می‌کند!

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۵
(۱)

اگر به‌تازگی با نرم افزار اکسل آشنا شده‌اید، احتمالا سوالات زیادی در مورد توابع اکسل خواهید داشت. بخاطر داشته باشید که با وجود این‌که اکسل فوق‌العاده مفید است، می‌تواند یک برنامه بسیار پیچیده باشد. جدا از ویژگی‌های عالی اکسل این برنامه همچنین دارای توابع قدرتمند زیادی است که به شما کمک می‌کند هنگام ایجاد صفحات گسترده در وقت خود صرفه‌جویی کنید. برای یادگیری استفاده از اکسل مدتی وقت بگذارید تا بتوانید گزارش‌های پیچیده‌ای را تهیه و مدیریت کنید. همچنین می‌توانید تجزیه و تحلیل داده‌ها را مانند یک حرفه‌ای انجام دهید! در این مقاله از سری مقالات آموزش توابع اکسل با آموزش ۵ تابع مهم و کاربردی اکسل در خدمت شما هستیم.

برای کمک به شما برای شروع کار با اکسل در این مقاله ۵ تابع مهم و بسیار کاربردی اکسل آورده شده است که امروز باید یاد بگیرید.

۱. آموزش تابع SUM در اکسل

تابع sum یکی از پرکاربردترین توابع محاسباتی در اکسل است. این تابع برای جمع کردن یک گروه از اعداد در یک مجموعه خاص از سلول‌ها به‌کار می‌رود. این بدان معناست که شما برای محاسبه مجموع تمام داده‌های مورد نیاز خود نیازی به استفاده از یک فرمول پیچیده و طولانی ندارید. به‌خاطر محبوبیت و کاربرد فراوان تابع SUM نسخه‌های جدیدتر Microsoft Excel دکمه‌ای مخصوص این تابع را دارند.

برای استفاده از تابع SUM ابتدا باید این تابع را در نوار توابع تایپ کنید، سپس سلول‌هایی که می‌خواهید جمع مقادیر آن‌ها را به‌دست آورید انتخاب کنید و بعد از آن روی کلید “Enter” کلیک کنید. همچنین در انتخاب سلول‌ها دقت کنید زیرا اکسل همه مواردی را که انتخاب کردید در فرمول محاسبه می‌کند. اگر سلولی را به اشتباه انتخاب کردید، می‌توانید به راحتی بر روی دکمه “واگرد” کلیک کنید تا مقادیر به حالت اولیه برگردند.

آموزش تابع sum در اکسل - آموزش توابع اکسل

 

فرمول تابع جمع به‌شکل زیر است:

=SUM(number 1, number 2, …)

در تصویر بالا حاصل جمع مقادریر سلول‌های C2 تا C7 از طریق فرمول “SUM (C2:C7)=” به‌دست می‌آید و نتیجه ۳۳۱۶۱ را به شما نمایش می‌دهد.

۲. آموزش تابع TEXT در اکسل

تابع TEXT ابزاری مفید است که به تبدیل تاریخ (یا شماره) به رشته متنی در قالبی خاص کمک می‌کند. این تابع در دسته‌ی فرمول‌های رشته‌ای قرار می‌گیرد که مقادیر عددی را به یک رشته (به انگلیسی: String) تبدیل می‌کند. تابع TEXT هنگامی‌که کاربران نیاز به مشاهده داده‌های عددی در قالبی قابل خواندن دارند‌، مفید است. توجه داشته باشید که فرمول “TEXT” فقط برای تبدیل مقادیر عددی به متن عمل می‌کند. بنابراین نتایج آن قابل محاسبه نیست. در ادامه با مثالی ساده کاربرد تابه متن را به شما آموزش می‌دهیم.

آموزش تابع text در اکسل - کاربرد تابع متن excel - آموزش توابع اکسل

فرمول تابع متن به‌شکل زیر است:

=TEXT(Value, Format_text)

“Value” به عدد خاصی که می‌خواهید به متن تبدیل کنید اشاره دارد.

“Format_text” قالب تبدیل را تعریف می‌کند.

در این مثال، از تابع TEXT برای تبدیل تاریخ به روز به‌صورت کوتاه شده استفاده کردیم.

برای یادگیری کامل اکسل به‌صورت ویدیویی دوره صفر تا صد آموزش اکسل را مشاهده کنید. 

۳. آموزش تابع VLOOKUP در اکسل

تابع VLOOKUP یکی از توابع قدرتمند اکسل است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. وقتی شما نیاز دارید داده‌های خاصی را درون یک جدول عریض و طویل پیدا کنید، این تابع به شما کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از تابع VLOOKUP برای جستجوی نام، شماره تلفن یا داده‌های خاص در جداول اکسل خود استفاده کنید. به‌جای جستجوی دستی اسامی و اتلاف وقت با گشتن در میان انبوه داده‌ها در جداول اکسل تابع VLOOKUP این روند را برای شما بسیار سریع‌تر و کارآمدتر می‌کند.

 

آموزش تابع lookup در اکسل - آموزش توابع اکسل

 

فرمول تابع VLOOKUP به‌شکل زیر است:

=VLOOKUP(lookup_value, table_array, col_index_num, *range_lookup*)

 

“lookup_value” داده‌ای است که می‌خواهید پیدا کنید.

“table_array” بازه‌ای است که می‌خواهید جستجوی خود را به آن محدود کنید.

“col_index_num” شماره ستونی در جدول است که می‌خواهید مقدار آن به شما نمایش داده شود.

“range_lookup” یک آرگومان اختیاری است که به شما اجازه می‌دهد بدون مرتب سازی جدول، مطابقت دقیق مقدار جستجوی خود را بیابید.

در مثال بالا می‌خواهیم نام شخصی را که مقدار ID او برابر است با ۶۲۲ پیدا کنیم. همانطور که می‌بینید مقدار ۶۲۲ در سلول H3 نوشته شده است و نام اشخاص در ستون شماره ۲ از جدول نوشته شده است. بازه‌ای از جدول را که می‌خواهیم جستجو در آن انجام شود را به سلول B4 تا E13 محدود می‌کنیم. بنابراین فرمول LOOKUP را به‌صورت زیر می‌نویسیم و نتیجه آن را که نام Jonathan است در سلول H4 می‌بینیم.

=VLOOKUP(H3,B4:E13,2,FALSE)

فرض کنید شماره مشتری یا ID مشتری را در اختیار دارید و می‌خواهید از میان داده‌های مربوط به هزاران مشتری، نام یک مشتری با ID خاص را بیابید، در این مواقع استفاده تابع LOOKUP بهترین انتخاب برای شماست.

۴. آموزش تابع AVERAGE در اکسل

تابع AVERAGE یا میانگین ابزاری بسیار مفید برای به‌دست آوردن مقدار میانگین یا معدل در طیف وسیعی از سلول‌ها است. مانند تابع SUM، تابع میانگین نیز یکی از توابع محاسباتی بسیار پرکاربرد در اکسل است که به دفعات در محاسبه و تجزیه و تحلیل داده‌ها در صفحه گسترده استفاده می‌شود. در واقع تابع AVERAGE برای یافتن میانگین حسابی برای گروهی از سلول‌ها به‌کار می‌رود.

 

آموزش تابع average در اکسل - آموزش توابع اکسل

 

فرمول تابع AVERAGE به‌شکل زیر است:

=AVERAGE(number1, number2, …)

“number1” اولین عدد در محدوده‌ای است که میانگین آن را می‌خواهید محاسبه کنید.

با استفاده از فرمول AVERAGE شما می‌توانید میانگین حداکثر ۲۵۵ سلول را به‌دست آورید.

همانطور که در مثال تصویر بالا مشاهده می‌کنید، فرمول تابع AVERAGE را به‌صورت زیر نیز می‌توان نوشت.

=AVERAGE(D2:D7)

فرمول بالا میانگین اعداد سلول‌های D2 تا D7 را محاسبه می‌کند.

 

به مثال زیر توجه کنید:

=AVERAGE(B2:B10,7)

در این مثال فرمول AVERAGE میانگین اعداد سلول‌های B2 تا B10 و عدد ۷ را محاسبه می‌کند.

۵. آموزش تابع CONCATENATE در اکسل

وقتی شما نیاز دارید داده‌های دو سلول یا بیشتر را با هم ترکیب کنید، این تابع باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود. بر خلاف ابزار ادغام که به‌طور فیزیکی دو یا چند سلول را در یک سلول واحد ادغام می‌کند، تابع اتصال فقط محتویات سلول‌های مورد نظرتان را با هم ترکیب می‌کند. به مثال زیر از تابع CONCATENATE توجه کنید.

 

آموزش تابع CONCATENATE در اکسل - آموزش توابع اکسل

 

فرمول تابع CONCATENATE به‌شکل زیر است:

=CONCATENATE(text1, text2, …)

مقادیر text1، text2 و … داده‌هایی هستند که می‌خواهید با هم ترکیب کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد و توابع آموزش داده شده را به خوبی یاد گرفته باشید و در کارهای خود از آن‌ها استفاده کنید. لطفا نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. دیدگاه‌های شما برای ما بسیار ارزشمند است و به تمامی نظرات با دقت پاسخ داده می‌شود.

بخوانید: ۱۶ فرمول اکسل که به حل مشکلات روزمره شما کمک می‌کنند.

اگر اهل مطالعه کتاب برای یادگیری هستید و می‌خواهید توابع بیشتری از اکسل را یاد بگیرید، مطالعه مقاله بهترین کتاب‌های آموزش اکسل را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اگر به دیدن ویدیوهای آموزشی برای یادگیری علاقه دارید و می‌خواهید کار با نرم افزار اکسل را به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید، دوره فارسی صفر تا صد آموزش اکسل را از دست ندهید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

لطفا با کلیک روی ستاره ها به این مطلب امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

اشتراک این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/amooze22/public_html/wp-content/litespeed/css/d3e627d1d4907f48657316dc86d0a27f.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/amooze22/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/amooze22/...', 121, Array) #1 /home/amooze22/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/amooze22/...') #2 /home/amooze22/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://amoozes...', 'css', true, Array) #3 /home/amooze22/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/amooze22/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/amooze22/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): LiteSpeed\Optimize->f in /home/amooze22/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121