مشاوره تبلیغاتی رایگان امروز : ۱۳۹۷/۰۵/۲۵ 02166538513 info [at] amoozeshgaha.com

مرجع برترین آموزشگاه ها و عرضه کنندگان تجهیزات و خدمات آموزشی کشور

مرجع برترین آموزشگاه های ایران

راهنمای جامع بهترین آموزشگاه های کشور

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 1
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 2
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 3
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 4
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 5
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 6
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران - 7

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

 •   email
 • email
 •    تهران تهران
 • www.tums.ac.ir
 • آموزش عالی دانشگاه دولتی
 • 404 بازدید
 • تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
 • آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۷/۰۳/۱۲
 • تهران، بلوار کشاورز، خیابان فلسطین، خیابان دمشق، پلاک 21، طبقه اول

به تعبير امام خميني(ره) دانشگاه مبدأ همه تحولات است و سرنوشت يك ملّت در دانشگاه تعيين مي‌شود.
دريافت‌كنندگان خدمات دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران مردم هستند و هدف نهايي ما جلب رضايت ايشان و كمك به توسعه همه‌جانبه و پايدار مي‌باشد. براي تأمين اين هدف دانشگاه علوم پزشكي تهران خود را نسبت به همة مخاطبان حقيقي و حقوقي خود بويژه: مردم، بيماران، دانشجويان، كاركنان، هيئت علمي، ساير دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و شوراي عالي انقلاب فرهنگي متعهد ميداند.
- ما به فرهنگ اسلامي، معنويت و رعايت اصول اخلاقي در همة ابعاد اعتقاد و تأكيد داريم و سعي خواهيم كرد با تأمين نيازهاي كاركنان، زمينه‌ي رشد معنويت را فراهم كنيم.
- ما معتقد به حفظ احترام و رعايت جايگاه ويژه هيئت علمي، دانشجويان، كاركنان و بالاخره همه‌ي اقشار جامعه هستيم و جلب رضايت آنان را مقدمه‌اي براي دست‌يابي به رضايت جامعه مي‌دانيم.
- سعي خواهيم كرد نيروي انساني را در عمل ارزشمندترين سرمايه خود بدانيم و زمينه لازم براي مشاركت، نوآوري و كارگروهي را فراهم كنيم و در جهت ايجاد ارتباطات باز و متقابل و ايجاد نظام ارزش‌يابي و شايسته‌سالاري تلاش كنيم.
- بكارگيري روش‌هاي علمي در حل مشكلات و ادارة امور، حركت براساس برنامه، رعايت نظم و استفاده از تجربه‌هاي مفيد مورد توجه ما مي‌باشد. ما مشكلات و نارسايي‌ها را عمدتاً معلول نقص برنامه‌ريزي و ساختار نامناسب مي‌دانيم و راه‌حل اين مسائل را در اقدامات اصولي، علمي و سيستماتيك جستجو مي‌كنيم.
- دستيابي به بهترين نتايج و افزايش بهره‌وري با كمترين هزينه و عدم تخريب محيط زيست، براي ما به عنوان يك سازمان عمومي از بيشترين اهميت برخوردار است.

زمينه
دانشگاه علوم پزشكي تهران نماد آموزش عالي و رمز حيات علمي كشور است و اين دانشگاه به عنوان دانشگاه مادر در سطح كشور شناخته شده است. بر همين اساس سعي خواهيم كرد اين موقعيت را حفظ كنيم و در آينده نيز آن را بيش از پيش مستحكم نماييم. اين دانشگاه قديمي‌ترين دانشگاه علوم پزشكي در كشور است و از نظر تعداد، سابقه و جايگاه ويژه اعضاء هيأت علمي در كشور كم‌نظير مي‌باشد. اگر سه شاخص امنيت، آموزش و سلامتي را شاخص‌هاي اساسي و محوري توسعه بدانيم دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در تحقّق دو شاخص آن مشاركت دارند و اين ويژگي براي آنها يك موقعيت و فرصت ويژه حتي در مقايسه با دانشگاه‌هاي ديگر در دنيا فراهم آورده است.

مأموريت
با عنايت به تاريخچه تأسيس دانشكده‌هاي اين دانشگاه در سال 1313هـجري‌شمسي (1934 ميلادي)، اين دانشگاه بعنوان قديمي‌ترين دانشگاه كشور شناخته شده و سازماني ملّـي در حـوزة آمـوزش و پژوهـش علـوم پزشـكي و نيز در محدوده‌ي درمانهاي تخصّصي و فوق تخصّصي مي‌باشد. دانشگاه علوم پزشكي تهران به عنوان جزئي از نظام سلامت ملّي، در دايره‌ي خدمات بهداشتي ـ ‌درماني در كنار ساير دانشگاه‌هاي علوم پزشكي به جمعيت تحت پوشش خود ارائه خدمت نموده و براساس سياست‌هاي كلّي كشور و وظايف تعيين‌شده از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و براساس آرمان‌هاي خود در حوزه‌هاي زير فعاليت مي‌نمايد:
1-ارائه خدمات آموزشي در محدوده‌ي علوم تندرستي به منظور تأمين نيازهاي جامعه، با تأكيد بر دوره‌هاي تخصّصي، فوق تخصّصي و PhD براي تأمين نيروي انساني مورد نياز دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور و ساير مراكز سلامتي و تحقيقاتي در زمينه هيئت علمي و نيروي متخصّص و محقّق.
2-توليد علم و فناوري در حيطة سلامتي از طريق انجام پژوهش‌هاي بنيادي، كاربردي و توسعه‌اي براي:
•حلّ مشكلات سلامتي در سطح ملّي و منطقه‌ بهداشتي تحت پوشش
•دستيابي به فنّاوري در زمينه توليد فرآورده‌ها و محصولات پزشكي، دارويي و غذايي استراتژيك، براي تأمين نيازهاي داخلي و صادرات
•طراحي و توسعه نرم‌افزارهاي جديد و روش‌هاي آموزشي متناسب با نيازهاي جامعه
•فراهم نمودن زمينه‌هاي لازم براي مشاركت و همكاري با سازمانها، مؤسّسات و دانشگاه‌هاي ديگر به منظور شناسايي و رفع نيازهاي متقابل و ارائة خدمات علمي و تخصّصي به آنها
•توسعه مدل‌ها و روش‌هاي مناسب ساختاري و مديريتي در نظام سلامت ملّي
•مشاركت در انتشار منابع معتبر علمي و سهيم‌شدن در توليد علم در سطح ملّي و بين‌المللي
3-ارائه خدمات سلامتي:
•در تمامي سطوح (اوّل، دوّم، سوّم و چهارم) به جامعه تحت پوشش
•در زمينه‌ي فوق تخصّصي بيمارستاني به تمامي جامعه ايران
•ارائه آن دسته از خدمات سلامتي مورد نياز جامعه كه منطبق با سياستهاي جامع سلامت ملي است و بخش غيردولتي حاضر به سرمايه‌گذاري در مورد آنها نمي‌باشد.
•انجام آن دسته از وظايف نظارت، ارزشيابي و صدور مجوّز و گواهي درزمينه خدمات سلامتي در منطقه تحت پوشش كه بعنوان قائم‌مقام وزارت متبوع بر عهده اين دانشگاه نهاده شده است.

چشم‌انداز
رسيدن به جايگاه زير طي ده سال آينده:
•ارتقاء جايگاه علمي در عرصة منطقه‌اي و بين‌المللي با كسب قابليت‌هاي لازم براي ارائه خدمات عالي آموزشي و درماني به كشورهاي منطقه و متقاضيان خارج از كشور
•افزايش سهم دانشگاه در توليد علوم و تحقيقات و انتشار مقالات علمي در مجلات معتبر دنيا و رفع نيازهاي جامعه از مسير ارائه آموزشهاي عمومي و انجام پژوهشهاي كاربردي
•دستيابي به فنّاوري لازم براي توليد محصولات و فرآورده‌هاي مهمّ و تعيين‌كننده براي جامعه
•ارتقاء شاخص‌هاي سلامتي جمعيت تحت پوشش و نيز افزايش انواع و كيفيت ارائه خدمات درماني فوق تخصّصي
•حضور مؤثّر و مفيد در زمينه ارائه روشهاي جديد و طرحهاي جامع به منظور حفظ محيط زيست

تاريخچه دانشگاه (در يك نگاه)
 پيش از تأسيس مدرسه دارالفنون، براي تحصيل طب در ايران برنامه مدوني وجود نداشت و علاقمندان به اين رشته پس از طي مقدمات اوليه علوم در مطب پزشكان معروف به فراگيري قسمت‌هاي عملي طب مي‌پرداختند. درسال 1228هجري شمسي   (1849 ميلادي) با تأسيس دارالفنون، طب بعنوان يكي از دروس اصلي آموزشي كلاس جداگانه‌اي را به خود اختصاص داد و اولين دوره فارغ‌التحصيلان كلاس طب در سال( 1235) 1856 شروع بكار نمودند. مدرسه طب دارالفنون را شايد بتوان نخستين مدرسه عالي جديد ايران بشمار آورد. در آن زمان دروس رشته طب به سه قسمت مجزا تقسيم مي‌شد كه شامل طب ايراني، طب اروپايي و طبيعيات و داروسازي بود. در سال (1297) 1918، براي اولين بار رشته طب از دارالفنون جداشد و بصورت مدرسه مستقلي درآمد و رئيس و محل جداگانه‌اي به آن اختصاص يافت. در همان سال اوّلين بيمارستان زنان ايران رسماً افتتاح شد. مدرسه داروسازي دارالفنون در سال (1301) 1922 و مدرسه دندانسازي در سال (1307) 1928 به عنوان ضميمه مدرسه عالي طب تأسيس شدند. تا سال (1313) 1934، امور فني، علمي و اداري موسسات آموزش عالي تحت‌نظر وزارت معارف قرار داشت ولي با ايجاد سياست تمركز موسسات آموزش عالي، مجلس شوراي ملي اساسنامه تأسيس دانشگاه تهران را تصويب نمود و دولت قطعه زميني به مساحت 20000 مترمربع را در تهران خريداري كرد و عملاً دانشگاه تهران با شش دانشكده (پزشكي، حقوق و علوم سياسي، علوم، ادبيات، فني، معقول و منقول) راه‌اندازي شد و كرسي‌هاي اصلي دانشكده پزشكي شامل كرسي پزشكي، كرسي داروسازي و كرسي دندانپزشكي معين گرديد. در زمان تأسيس دانشگاه هيچ‌يك از دانشكده‌هاي فوق در محلهاي اصلي خود نبودند. دانشكده پزشكي كه نخستين دانشكده دانشگاه از نظر انتقال به محل اصلي دانشگاه محسوب مي‌شود سه سال بعد در سال (1316) 1937 به محل دانشگاه انتقال يافت. نخستين بخش دانشگاه تهران كه ساخته شد تالار تشريح بود كه در آن زمان دستگاه ابن‌سينا ناميده مي‌شد. بنابراين شروع ساختمان دانشكده طب، در واقع شروع بناي دانشگاه تهران است. ساير بخش‌هاي دانشكده‌هاي پزشكي و داروسازي و دندانپزشكي نيز در اين زمان البته با كمي تأخير در دست ساختمان بودند. ساختمان تشريح كه در آن زمان دستگاه ابن‌سينا نام داشت در بهمن ماه سال (1313) 1934 افتتاح گرديد بنابراين افتتاح دستگاه ابن‌سيناي دانشكده پزشكي در واقع افتتاح دانشگاه تهران است. در سال (1328) 1939 به بعد دوره دكتري در شعب داروسازي و دندانسازي  دانشكده پزشكي دائر گرديد و در سال بعد تمامي بيمارستانهاي آن زمان تهران به دانشكده پزشكي ضميمه شدند. اين دو دانشكده سالها وابسته به دانشكده پزشكي بودند و سرانجام در سال (1335) 1956 از نظر آموزشي بصورت دانشكده‌هاي مستقل درآمدند.
در سال (1365) 1986، بدنبال تصويب قانون تأسيس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مجلس شوراي اسلامي، آموزش رشته پزشكي و رشته‌هاي وابسته به آن كه تا آن زمان به عهده وزارت علوم بود به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي واگذار گرديد و در اين راستا، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ايجاد شدند و دانشگاه علوم پزشكي تهران با منفك شدن تعدادي از دانشكده‌هاي حرف پزشكي و رشته‌هاي وابسته به آن از دانشگاه تهران فعاليت خود را بصورت مستقل ادامه داد. پس از ادغام سازمانهاي منطقه‌اي بهداشت و درمان در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در سال 1993 (1372)، وظيفه ارائه خدمات بهداشتي ـ درماني و نظارت بر امر درمان برعهده دانشگاه‏هاي علوم پزشكي گذاشته شد و دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران به شكل امروزي به فعاليت خود ادامه داد.
محيط دانشگاه
مكاني كه .... سال قبل تالار تشريح و تالار ابن‌سينا بعنوان اولين بخش از دانشكده پزشكي دانشگاه تهران در آن بنا شد، زميني بود به مساحت 20000 مترمربع كه در شمالي‌ترين نقطه شهر تهران قرار داشت. با گذر ايام و گسترش پايتخت، محل استقرار دانشگاه در مركز شهر تهران قرار گرفت و به نقطه عطفي براي فعاليتهاي علمي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي اين شهر بزرگ و پرجمعيت تبديل گرديد.
” پرديس مركزي “ دانشگاه علوم پزشكي تهران محل استقرار بخش عمده‌اي از دانشگاه از جمله دانشكده‌هاي پزشكي و حرف وابسته مي‌باشد. آنچه كه امروزه در پرديس مركزي دانشگاه علوم پزشكي تهران قرار دارد مجموعه‌اي از قديمي‌ترين دانشكده‌هاي پزشكي، داروسازي، دندانپزشكي و بهداشت كشور است. علاوه بر اين سازمان مركزي دانشگاه، دانشكده ابوريحان و دانشكده پيراپزشكي هم در داخل اين مجموعه واقع شده‌اند. بدنبال تأسيس رشته‌ها و دانشكده‌هاي جديد و بدليل محدوديت فضاي فيزيكي پرديس مركزي دانشگاه‌، دانشكده توانبخشي در منطقه پيچ‌شميران و دانشكده پرستاري و مامايي در مجاورت مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) مستقر گرديدند.
” كوي دانشگاه “ مجموعه اصلي خوابگاه‌هاي دانشجويي است كه در فاصله‌اي نه چندان دور از پرديس مركزي و در منطقه‌اي مشجر و باصفا ساخته شده كه هم‌اكنون هم آثاري از مناظر طبيعي زيبا در آن مكان وجود دارد. علاوه بر كوي دانشگاه، مجتمع‌هاي مسكوني ديگري نيز بصورت پراكنده در شهر تهران وجود دارند كه محل اسكان برخي از دانشجويان مي‌باشند.
بيمارستان‏هاي وابسته به دانشگاه نيز كه از مهمترين مراكز آموزشي درماني سطح كشور هستند در سطح شهر تهران بخصوص در مناطق مركزي و پرجمعيت شهر قرار گرفته‌اند.
ايستگاه‌هاي تحقيقاتي وابسته به دانشگاه كه از وجوه تمايز مهم اين دانشگاه با ساير دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور است در 11 استان كشور قرار گرفته‌اند كه وظيفه ارائه دوره‌هاي آموزشي و انجام امور تحقيقاتي و بررسي مسائل بهداشتي درماني استان مربوطه را برعهده دارند.

دانشکده ها

دانشکده بهداشت
دانشکده توانبخشی
دانشکده پرستاری
دانشکده پزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده پیراپزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده طب سنتی
دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی
دانشکده فناوریهای نوین پزشکی
دانشکده مجازی
دانشکده پردیس بین الملل