استرس شغلی معلمان چه تاثیری بر نحوه عملکرد دانش آموزان دارد؟

تاثیر استرس شغلی معلمان بر عملکرد دانش آموزان

استرس شغلی معلمان چه تاثیری بر نحوه عملکرد دانش آموزان دارد؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه
۰
(۰)

وجود استرس شغلی در ۹۵ درصد از معلمان بر نحوه عملکرد دانش آموزان تاثیرگذار است.

به گزارش آموزشگاها به نقل از خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ ۴۳ درصد از انسان ها در طور عمر خویش عوارض ناشی از استرس را تجربه کرده و ۷۵ تا ۹۰ درصد مراجعات به پزشکان به دلیل عوارض ناشی از استرس است.

استرس که به علت کاهش بازدهی و بهره وری فاجعه خطرناک محل کار نیز نامیده شده است و به واکنش های روانی، جسمانی، هیجانی و رفتاری انسان نسبت به هر تهدید یا فشار ادراک شده درونی یا محیطی گفته می شود.

استرس شغلی معلمان چه تاثیری بر نحوه عملکرد دانش آموزان دارد
استرس شغلی معلمان چه تاثیری بر نحوه عملکرد دانش آموزان دارد

مدرسه مکانی است که دانش آموزان بخش زیادی از سن رشد خود را در آن گذرانده و بسیاری از آن ها نیز زمان زیادی را در مقایسه با خانواده های خود با معلمان سپری می کنند. این امر اهمیت تاثیربخشی فراوان روابط دانش آموز و معلم را به روشنی اثبات می کند. با این حال، یک محیط استرس زا بر روی هر رابطه ای تاثیرگذار خواهد بود. رابطه معلم و دانش آموز نیز دارای سطوح استرس ناخواسته به ویژه در بین معلمان است.

بر طبق مطالعات اخیر، پژوهشگران دانشگاه میسوری دریافتند که استرس شغلی بیش از ۹۳ درصد معلمان را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج جدید به شکل چشمگیری بالاتر از ارقام بدست آمده از مطالعات پیشین بود. بدتر از آن اینکه، معلمان با سطوح بالای استرس دارای دانش آموزانی با ضعیف ترین عملکرد همانند نمرات پایین و مشکلات رفتاری بسیاری بودند.

پروفسور کیت هرمان مجری این طرح از دانشکده آموزش دانشگاه میسوری بیان کرد: «بر کسی پوشیده نیست که معلمی حرفه ای استرس زاست. با این حال، هنگامی که استرس با چنین سطح شدیدی با سلامت فردی و عاطفی تداخل می یابد، همانند هر رابطه ای که در محیطی تنش زا رخ می دهد، روابط بین معلمان و دانش آموزان نیز دچار آسیب می شود.»

این مقاله را هم بخوانید:   415 آموزشگاه در استان کهگیلویه و بویراحمد مجری طرح داناب هستند

به غیر از عواملی همانند آموزش و شایستگی، فاکتوری که می تواند بر مدیریت کلاس درس توسط معلمان تاثیرگذار باشد، استرس شخصی و راهبردهای مقابله با آن است. دکتر هرمان پس از تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از بررسی تعدادی از معلمان دریافت که تعداد کمی از آن ها دارای سطوح پایین استرس و مهارت های بهتر جهت مدیریت آن هستند.

استرس شغلی جامعه معلمان
استرس شغلی جامعه معلمان

آنچه بسیار ناراحت کننده بود این است که دریابیم، تنها ۷ درصد جامعه معلمان سطوح پایین استرس را تجربه کرده و احساس می کنند که از حمایت کافی جهت متحمل شدن آسیب های آن برخوردار نیستند. در حال حاضر مهم است که برنامه هایی جهت ارتقاء سطح سلامت روان و نیز سلامت کلی جامعه معلمان توسعه یابد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

لطفا با کلیک روی ستاره ها به این مطلب امتیاز دهید!

میانگین امتیاز: ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید!

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *