یادگیری یک زبان جدید کار ساده ای نیست به همین خاطر بازار بزرگی برای نرم افزار ها و اپلیکیشن های آموزش زبان به وجود آمده است. برخی از این ابزار ها واقعا مفیدند و به شما کمک می کنند تا سرعت یادگیری خود را افزایش دهید اما برخی دیگر تنها وقت و پول شما را هدر می دهند. بنابراین انتخاب بهترین ابزار ها برای یادگیری زبان امری بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله به معرفی و بررسی 5 نمونه از بهترین نرم افزار های آموزشی زبان می پردازیم که عمدتا بر اساس رای و نظر زبان آموزان انتخاب شده اند.

Anki

Anki کلمه ای ژاپنی به معنی "از بر کردن" است که یک برنامه ی فلش کارت می باشد و از سال 2006 در دسترس بوده است. از آنجایی که استایل این برنامه به صورت فلش کارت است، روش اصلی آن بر حفظ کردن است. برنامه به شما یک کلمه، عبارت، تصویر نشان می دهد، یا حتی صدایی را پخش می کند، و سپس از شما می خواهد با برقراری ارتباط با محتوا، تکرار و تفسیر آن را به خاطر بسپارید. Anki برای یادگیری زبان عالی است به علاوه برای یادگیری نمودار ها، فرمول ها، نقشه ها، نام ها و چهره ها نیز بسیار مفید است.

نقطه قوت این نرم افزار این است که شما می توانید با توجه به نیازتان کارت های سفارشی مورد نظر خود را بسازید و برای آن چه که می خواهید به حافظه خود بسپارید، برنامه ریزی کنید. همچنین کارت های از پیش طراحی شده ی بسیاری وجود دارندکه شما می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید. Anki رایگان است و برای سیستم عامل های مختلف قابل استفاده می باشد، همچنین نسخه تحت وب آن نیز موجود است.

Memrise

Memrise یک برنامه یادگیری زبان است که فراتر از واژگان و زبان به مقوله هایی مانند تاریخ و علم قابل گسترش است اما در هسته خود یک برنامه به سبک فلش کارت است که با بکارگیری ابزار های مفید، یادگیری زبان را آسان تر می کند. تمرکز اصلی برنامه بر حفظ واژگان است اما به گونه ای طراحی شده است که فرآیند یادگیری زبان جدید را لذت بخش می نماید. Memrise روند یادگیری را به صورت بازی در آورده است و شما با توجه به پیشرفت تان امتیازاتی را دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید در حین یادگیری با دیگر زبان آموزان مسابقه داده و به رقابت بپردازید. اگر قبل از ثبت نام تمایل دارید روند یادگیری را در این برنامه مشاهده کنید، می توانید برخی از دوره های ارائه شده را در وب سایت Memrise امتحان کنید.

Memrise رایگان و مبتنی بر وب است که دارای اپلیکیشن های iOS و اندروید نیز می باشد بنابر این شما می توانید در هر مکانی به یادگیری بپردازید. Memrise دارای دوره های آموزشی متعددی است که به شما کمک می کند تا یک زبان جدید را به سرعت فرا گیرید.

Duolingo

Duolingo یک رویکرد متفاوت به یادگیری یک زبان جدید را در پیش می گیرد که تنها محدود به حفظ کردن لغات و عبارات نیست. دولینگو این امکان را برای شما فراهم می کند که یک زبان جدید را از طریق ترجمه ی صفحات وب سایت ها بیاموزید. دولینگو درس های زیادی را برای یادگیری زبان به کاربران خود ارائه می دهد که از طریق آن شما می توانید با ترجمه ی وب سایت ها به شیوه ای موثر خواندن و صحبت کردن را بیاموزید. مانند اکثر برنامه های آموزش زبان، بیشتر زمان شما به ترجمه، دیدن تصاویر و یادگیری املای واژگان اختصاص می یابد، البته چندین تمرین گفتاری نیز تعبیه شده است. در حال حاضر دولینگو تعداد زبان های زیادی را پوشش نمی دهد اما دوره های ارائه شده بسیار کامل می باشند. دوره های به شکل بازی طراحی شده اند به گونه ای که با اتمام هر درس شما امتیاز ویژه ای کسب می کنید و اگر مرتکب اشتباه شوید امتیاز از دست می دهید. چنانچه تعداد خطاهای شما بیش از اندازه باشد، می بایست فراگیری درس را از نو آغاز کنید.

یکی از جالبترین ویژگی های Duolingo این است که روند پیشرفت شما را به دقت بررسی می کند. این نرم افزار مشکلات شما را تشخیص می دهد و یادگیری را از سوالاتی که شما را به چالش می کشد دنبال می کند. این برنامه کاملا رایگان است و دارای نسخه های iOS، اندورید و تحت وب می باشد که تا کنون طرفداران بسیاری را مجذوب خود کرده است. اگر مایلید با نحوه ی کار دولینگو بیشتر آشنا شوید لطفا مقاله ی آیا مایلید در ترجمه ی صفحات وب مشارکت کنید و هم زمان، زبان جدیدی را بیاموزید؟ را مطالعه نمایید.

Pimsleur Method

روش Pimsleur روشی مبتنی بر صوت است که بر مشارکت در تمرینات صحبت کردن و گوش دادن به صدا تمرکز دارد. روش Pimsleur به این گونه است که شما می بایست صحبت های یک گوینده ی محلی را به دقت گوش دهید و آن را تقلید کنید و با تمرین و تکرار شنیده ها، زبان جدید را بیاموزید. این روش قطعا یادگیری واژگان و تمارین خواندن را نیز در بر دارد اما تمرکز اصلی آن بر یادگیری از طریق شنوایی و گفتار است. هر تمرین حدود سی دقیقه است که شما کلمات و عبارات جدید را می آموزید و همچنین آموخته های پیشین خود را تقویت می کنید. Pimsleur در بیش از 50 زبان در دسترس است، دارای سابقه ی طولانی فعالیت از سال 1960 می باشد و توسط افراد و سازمان های بزرگ برای آموزش زبان های جدید به مردم استفاده می شود.

به Pimsleur یک محصول تجاری است، بنابراین شما برای استفاده از آن می بایست هزینه پرداخت کنید. میزان پرداختی شما بستگی به نوع برنامه ای دارد که انتخاب می کنید. همچنین برنامه ی تحت وب و اپلیکیشن های موبایل نیز برای آن طراحی شده است. شما می توانید برای آزمایش یک درس سی دقیقه ای رایگان را انتخاب کنید و پس از آن در مورد خریداری کردن این برنامه برای یادگیری زبان مورد نظر خود تصمیم بگیرید. نقطه قوت این برنامه این است که می تواند به شما کمک کند تا صحبت کردن به زبان مورد علاقه تان را به خوبی فرا گیرید.

Livemocha

Livemocha یک برنامه بسیار جامع و کامل آموزش زبان به کمک گویندگان محلی است که در بیش از 38 زبان ارائه شده است. این برنامه در سال 2007 منتشر شد و بسیاری از محتوای آن کاملا رایگان است. این روش تقریبا به طور کامل مبتنی بر وب است که شامل دوره های آموزشی آنلاین، کلاس های زنده، گفتگوی مستقیم با گویندگان محلی و ویدئو های آموزشی می باشد. شما حتی می توانید از طریق Livemocha از تدریس خصوصی بهره مند شوید. بخشی از جذابیت Livemocha این است که شما را به استفاده از اینترنت برای یادگیری زبان تشویق می کند. این سرویس همچنین بر اهمیت و قدرت رسانه های اجتماعی در کمک به یادگیری زبان تاکید دارد. یادگیری شما توسط دانش آموزانی که به زبان مقصد مسلط هستند ارزیابی می شود.

Livemocha به تازگی توسط روزتا استون ارائه می شود اما هیچ خللی در کارایی آن ایجاد نشده است. در حالی که دوره های ارائه شده فوق العاده کامل اند با ده ها ساعت از تمارین مختلف برای هر زبان، شما می توانید به صورت رایگان ثبت نام کرده و تعدادی از دروس را بدون هیچ پرداختی فرا بگیرید. Livemocha دارای پرداخت درون برنامه ای است و اگر شما مایلید دوره خود را تا انتها دنبال کنید می بایست قدری پول پرداخت نمایید اما اگر شما از سیستم اعتباری Livemocha برای کمک به دیگران در یادگیری زبان استفاده کنید، می توانید دوره ها را رایگان دریافت کنید.

هدیه ویژه: بابلنت یک شبکه معنایی لغوی چند زبانه و یک هستی شناسی است که از تلفیق ورد نت (پرکاربرد ترین لغت ‌نامه زبان انگلیسی) و ویکی ‌پدیا (بزرگ ترین دانشنامه چند زبانه) ایجاد شده است. نتیجه این کار یک لغت نامه جامع بوده که در برگیرنده مفاهیم و اسامی خاص در زبان ‌های متعدد می ‌باشد که از طریق ارتباطات معنایی بسیار به یکدیگر متصل گردیده‌ اند. بابلنت بیش از پنجاه زبان از جمله فارسی را پوشش می دهد.