سیستم بینایی

چشم یکی از عجایب خلقت است که هر چه بیشتر شناخته می شود، انسان را شگفت زده می کند و به عظمت پروردگار بیشتر پی می برد. 38% رشته های عصبی که وارد مغز می شود یا از آن خارج می گردد، مربوط به عصب بینایی است. سیستم بینایی انشان قادر است حدود 7 میلیون رنگ و سایه را در آن واحد تشخیص دهد.

چشم انسان دارای قسمت های مختلفی است. یکی از این قسمت ها شبکیه است. شبکیه پرده ای است در چشم آدمی که گیرنده های حس بینایی در آن قرار دارند و تعداد آن ها بین 75 تا 175 میلیون است. یکی از عجایب خلقت این است که درون سلول های مخروطی چشم دیسکت های حاوی اطلاعات نهفته شده که در تشخیص رنگ به کار می روند.

لازم است با دقت در غذای خود، از چشم هایمان نیز به خوبی محافظت کنیم. دقت در غذای کودکان نیز موجب می گردد عزیزان شما در خردسالی دچار ناراحتی چشم و استفاده ی مادام العمر از عینک نشوند.

غذاهای مفید برای چشم

  1. نوشیدن روزانه حدود 8 لیوان آب خنک، نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا
  2. استفااده از سبزی جات و میوه جات رنگی که دارای بتاکاروتن هستند، مانند: هویج فرنگی، کدو حلوایی، گوجه فرنگی، خرمالو، انبه.

توجه: مهم ترین توصیه برای محافظت از چشم، کارکرد مناسب معده و اجابت مزاج راحت است. بر اساس تحقیقات انجام شده، معمولا کودکانی عینکی می شوند که اکثرا از یبوست مزاج رنج می برند، مگر کودکانی که بیماری های چشمی ارثی دارند که بهترین درمان برای چنین کودکانی کارکرد راحت و به موقع مزاج است. در مجموع، ناراحتی های گوارشی بیشترین صدمه را به چشم وارد می کند، خصوصا روده بزرگ انسان.

بنابراین، یبوست و اسهال عوامل مهمی هستند برای بیماری های چشم.

غذاهای مضر برای چشم   

عمده ترین عواملی که چشم را بسیار ضعیف می کند، عبارت اند از:

غذاهایی که یبوست مزاج ایجاد می کند، مانند: ماست، چای، آب یخ، نوشیدن مایعات همرا غذا و یا بلافاصله بعد از غذا، پرخوری، خوردن غذاهای خمیر مانند: ماکارونی و آش رشته، تخم مرغ زیاد، سرخ کردنی، غذاهای چرب و پرحجم، دوغ، نوشابه، نان زیاد، تمام غذاهای فست فود و ساندویچ فروشی، شیرینی جات قنادی و مصنوعی، خوردن پنیر در صبحانه، تنقلات مصنوعی مانند: پفک، شکلات، بستنی، بیسکویت، یخمک، چیپس، غذاهای شور مانند: کلم شور، خیار شور، نمک زیاد، استفاده نکردن از آب نوشیدنی به طور منظم (یعنی نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا)، خیره شدن به نور زیاد، مطالعه در محیطی که دارای نور کافی نیست، کم خوابی، شب بیداری، مطالعه در حال حرکت و یا در اتوبوس و بالاخره فشار های عصبی.

امیدواریم با پرهیز از خوراکی ها مضر برای چشم و ترک عادات اشتباه و همچنین مصرف خوردنی های مفید برای چشم، مراقب بینایی خود باشید و همواره چشم هایی سالم و زیبا داشته باشید.

هدیه ویژه: سالم زی، نشریه ای اینترنتی در حوزه سلامت و زندگی بهتر است. سالم زی کار خود را به صورت رسمی از تیرماه ۱۳۹۰ خورشیدی آغاز کرده‌است. این نشریه در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ به انتخاب داوران و کاربران، در چهارمین دورهٔ جشنواره وب ایران به عنوان بهترین سایت سلامت ایران معرفی شد. سالم زی در این جشنواره عنوان بهترین سایت تغذیه از سمت کاربران را نیز از آن خود کرد.